منوی دسته بندی

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

زیبایی و سلامت با لوسرو

7 علت جوش زیر پوستی که باید بدانید

علت جوش زیر پوستی

علت جوش زیر پوستی چیست؟ جوش های زیر پوستی رایج ترین انواع جوش هستند و زمانی ایجاد می شوند که یک کیست در زیر پوست شما شکل بگیرد. این کیست ممکن است ناشی از گیر کردن ترکیبی از باکتری ها، چربی و سلول های خشک شده در منافذ پوست شما ایجاد شده باشد. چرا که منافذ خروج چربی در این قسمت ها بسته بوده و ترشحات چربی امکان خروج از پوست را ندارند.

هر فرد با هر نوع پوستی امکان دیدن جوش های زیر پوستی را در صورت و یا پوست بدن خود به ویژه در بالا تنه و بازوها دارد، اما افراد دارای پوست چرب و یا افرادی که با مشکلات هورمونی درگیر هستند، پوست مستعدی دارند. همچنین افرادی که در سن نوجوانی و آغاز بلوغ هستند، معمولا انواع جوش زیر پوستی را بر روی پوست صورت خود مشاهده می کنند.

نتایج حاصل از تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد که حدود 80 درصد از افراد بین 11 تا 30 سال این نوع جوش ها را تجربه کرده اند. اما خوشبختانه شیوع جوش های زیرپوستی با گذر سن، بهبود پیدا می کند.

علت جوش زیر پوستی چیست؟

برخلاف برخی باورهای غلط، جوش های زیرپوستی به دلیل خوردن شیرینی‌جات، غذاهای چرب، عدم رعایت بهداشت و خود ارضایی ایجاد نمی شود و دلایل مهم تری دارد. عدم درمان انواع جوش زیر پوستی، شما را در قسمت جوش دچار درد کرده و حتی ممکن است به دلیل اثری که بر روی پوست به جای می گذارد باعث از بین رفتن زیبایی های پوست و یکدست بودن آن شود.

در اینجا به چند نمونه از مهم ترین دلایل جوش های زیرپوستی اشاره خواهیم کرد.

1- تاثیر سن در جوش های زیر پوستی

سن یکی از عواملی است که ارتباط مستقیم با به وجود آمدن جوش های زیرپوستی دارد. همان طور که گفته شد این مشکل بیشتر در سن 11 تا 30 سالگی بر روی پوست مشاهده می شود. البته ممکن است در برخی افراد تا بیش از 30 سالگی نیز ادامه داشته و  یا بعضی دیگر زمان کمتری با مشکل جوش های زیر پوستی درگیر باشند.

اما به طور کلی افراد در سن بلوغ، بیشتر میزان جوش های زیر پوستی را مشاهده خواهند کرد.

علت جوش زیر پوستی

2- تغییرات هورمونی

دیگر علت جوش زیر پوستی، تغییرات هورمونی است که در نوجوانان یا افرادی که به دلیل دچار این تغییرات می شوند، ایجاد می شود. به همین دلیل بسیاری از خانم ها، هنگام عادت ماهانه، با این جوش ها مواجه می شوند. خوردن داروهای شیمیایی یا گیاهانی هورمونی نیز، منجر به جوش های زیر پوستی خواهد شد.

3- لوازم آرایشی نامرغوب

لوازم آرایشی بی کیفیت یا قلابی که از مواد اولیه مرغوبی تولید نشده اند، می توانند باعث ایجاد جوش های زیرپوستی شوند. به همین دلیل باید به خوبی درباره لوازم آرایشی مورد نظر تحقیق کرده و برندهای معتبر را بشناسید.

انواع جوش زیر پوستی

4- ژنتیک ، علت جوش زیر پوستی

نمی توان از تاثیر ژنتیک بر ایجاد جوش های زیر پوستی غافل شد. برخی افراد این نوع جوش را به صورت ژنتیکی به ارث برده و باید برای جلوگیری از به وجود آمدن آن ها مراقبت های لازم پوستی را انجام داده و یک روتین پوستی مناسب داشته باشند.

4- رژیم غذایی

خوردن تمام خوراکی هایی که باعث تحریک غدد چربی ساز در بدن شود، جوش های زیرپوستی را در پی دارد. برخی از آجیل و خشکبار از جمله این خوراکی ها هستند.

5- تعریق زیاد

اگر از آن دست افرادی هستید که تعریق زیادی دارند و یا به مشاغلی مانند نانوایی و… مشغول هستید، امکان بسته شدن منافذ پوست توسط ذرات عرق و در نتیجه مسدود شدن راه خروج چربی ها وجود دارد.

انواع جوش زیرپوستی

6- استفاده از ضد تعریق و دئودرانت

اگر چه تعریق زیاد را به عنوان یک علت جوش زیر پوستی معرفی کردیم، اما متاسفانه استفاده از دئودرانت و انواع ضد تعریق (اسپری، کرم و… ) نیز ممکن است باعث به وجود آمدن این جوش ها شوند. چرا که این مواد نیز باعث بسته شدن منافذ خروجی چربی ها خواهند شد.

بنابراین بهتر است برای حل این مشکل، برای از بین بردن عرق از روی پوست، هر روز بدن خود را شسته و از استفاده زیاد از دئودرانت ها پرهیز نمایید.

7- استرس و مشکلات روحی

آخرین مسئله ای که باید به عنوان علت جوش زیر پوستی بیان شود، استرس و اضطراب است. افرادی که دارای حالت روحی آرام تری هستند، پوست سالم تری دارند. استرس و یا هر گونه مشکل روحی نیز ممکن است باعث بروز جوش های زیرپوستی شود.

اگر تعداد زیادی جوش های زیرپوستی در صورت شما دیده می شود، بهتر است با مراجعه به یک پزشک متخصص پوست، به دنبال درمان آن ها باشید. اما اگر تعداد کمی جوش زیر پوستی دارید، می توانید با استفاده از چند راه ساده آن ها را بر طرف نمایید. اما بهترین کاری که می توان برای سلامت پوست کرد، این است که از بروز این نوع جوش ها جلوگیری کنید.

با شناخت علت جوش زیر پوستی، می توانید دلایل آن را رفع کرده و پوستی سالم داشته باشید. اگر تجربه ای درباره جوش های زیرپوستی دارید، در قسمت دیدگاه ها به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *